فیزیک آینده : چگونه علم سرنوشت و زندگی روزمره‌ی بشر را در سال ۲۱۰۰ تغییر خواهد داد- بخش اول

Print Friendly

اشاره
دکتر مکیو کوکو،استاد فیزیک تیوری در دانشگاه شهر نیویورک و نویسنده کتابهای “فیزیک آینده ،آینده فکر،ابر فضا و فزیک ناممکن” میباشد. کتاب فزیک آینده او حاوی تحلیل و ارزیابی وی در مورد پیشرفت دانش و تکنولوژی در یک قرن آینده است. بخش‌های از آن کتاب با عنوان «چه‌گونه علم سرنوشت بشر را در سال ۲۱۰۰ تغییر خواهد داد» در شش بخش ترجمه و منتشر خواهد شد. این بخش حاوی پیش‌بینی متکی بر پیشرفت‌های دانش بشری و ارزیابی موشکافانه‌ی دکتر مکیو کوکو است و تلاشی تحسین برانگیز برای ترسیم جهان در یک قرن پس از امروز. مترجم این مطلب نیز محمدحنیف ذکی، فوق لیسانس ساختمانی از دانشگاه بولونیا ایتالیاست.


بخش اول
۱.۱ پیش‌بینی قرن آینده

صرف‌نظر از پیش‌بینی یک قرن، پیش‌بینی تنها چند سال آینده نیز کار هراسناکی است. هنوز تکنولوژی و پیشرفت هر روز ما را به چالش می‌کشاند، و مطمناٌ روزی سرنوشت بشریت را تغییر خواهد داد.
جولیس ورن، رمان‌نویس بزرگ در سال ۱۸۶۳ شاید بزگترین پروژه‌ی خیال‌پردازانه‌اش را آغاز نمود. او رمان پیامبرانه‌اش را تحت عنوان «پاریس در قرن بیستم» نوشت، که در آن تمام قدرت و استعدادش را برای پیش‌بینی یک قرن آینده به‌کار برد. بدبختانه آن دست‌خط تا سال‌های متمادی مفقود بود تا این‌که نواسه‌ی فرزندش(کواسه) ۱۳۰ سال بعد آن را از یک محفظه دریافت و در سال ۱۹۹۴ نشر نمود. ورن پیش‌بینی کرده بود که پاریس در سال ۱۹۶۰ دارای آسمان‌خراش شیشه‌ای، تهویه مطبوع، تلویزیون، لیفت، ترن سریع‌السیر، موتور، سیستم فکس و حتی اینترنت خواهد شد. او زندگی در پاریس مدرن را با دقت غیرطبیعی پیش‌بینی کرده بود.
این یک اتفاق نبود، زیرا فقط چند سال بعد در سال ۱۸۶۵ او پیش‌بینی خارق‌العاده دیگر را تحت نام «از زمین تا به مهتاب» ارائه نمود، و در آن جزئیات ماموریتی که فضانوردان ما را در حدود بیشتر از ۱۰۰ سال بعد آن در سال ۱۹۶۹ به فضا فرستاد را به تحریر درآورد. او به‌دقت فقط چند فوت اندازه‌ی کپسولی را که فضانوردان را به فضا می‌فرستند پیش‌بینی کرده است، محل پرتاب را فلوریدا (به فاصله‌ی بسیار کم از موقعیت اصلی آن «کپ کاناویرال») ، تعداد فضانوردان، زمان ماموریت، بی‌وزنی که فضانوردان آن را تجربه خواهد کرد و فرود آمدن سفینه در دریا هنگام برگشت از ماموریت را پیش‌بینی کرد.
یکی دیگر از پیامبران بزرگ تکنولوژی عصر گذشته، «لئوناردو داوینچی»، نقاش، متفکر و خیال‌پرداز بزرگ می‌باشد. در اواخر قرن ۱۴ میلادی او بادقت زیاد و به‌صورت بسیار زیبا دیاگرام ماشینی را که در آینده به فضا پرواز خواهد کرد را نقاشی کرد؛ نه‌تنها این، بلکه فراشوت یا چتر، هلیکوپتر و هواپیما را رسامی کرد. مورد حیرت‌انگیز دیگر، لئوناردو سکچ میخانیکی ماشینی بود که ۱۵۰ سال بعد از پیش‌بینی آن به وقوع پیوست. در سال ۱۹۶۷ یکی از دست‌خط‌ های او دوباره مورد تحلیل قرار گرفت، که مفکوره‌ی ساخت ماشین با ۱۳ تایر دیجیتالی را برملا می‌ساخت. چنانچه اگر کسی یکی از میله‌های بیرونی را تکان می‌داد، گیرهای داخلی به‌صورت خودکار تغییر می‌کرد و محاسبات هندسی را انجام می‌داد ( این ماشین در ۱۹۶۸ عملا ساخته شد). بر علاوه دست‌خط دیگر او در سال ۱۹۵۰ کشف گردید که حکایت از ساخت یک ربات جنگی داشت و به‌صورت مکانیکی کار می‌کرد، و به اضافه‌ی حرکت کردن و نشستن قادر بود بازو، گردن و الاشه‌ی خود را تکان دهد.
شاید بهترین راه برای درک شگفتی پیشبینی ۱۰۰ سال آینده، مرور زندگی نیاکان ما در ۱۰۰ سال گذشته باشد. به یاد بیاوریم که چگونه پدربزرگان ما در سال ۱۹۰۰ زندگی می‌کردند. تصور کنید اگر کسی در سال ۱۹۰۰ روزنامه می‌خواند: در آن روزنامه کلمه مانند رادیو وجود نداشت. هنوز برای اختراع رادیو ۲۰ سال زودتر بود، سینما و فیلم هم نبود، کلمه‌ی تاکسیران هم نبود با وجودی‌که موتور وجود داشت و از آن به‌نام «دونده‌ی بدون اسپ» یاد می‌شد. دهقانان کلمه‌ی تراکتور را نشنیده بودند، بانکدارن با کلمه‌ی فدرال ریزرو ناآشنا بودند، تاجران کلمه‌ی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ماشین‌های خودکار را نمی‌دانستند.
برای درک مشکل پیش‌بینی ۱۰۰ سال آینده، ما باید از پیش‌بینی کسانی که در سال ۱۹۰۰ برای سال ۲۰۰۰ انجام داده بودند قدردانی نماییم. در سال ۱۸۹۳ به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی «تفسیر کلمبیای جهان در شیکاگو» که در آن از۷۴ نخبه‌ی مشهور آن زمان سوال شده بود جهان در ۱۰۰ سال آینده چگونه خواهد بود. یکی از مشکلات فراگیر تمام آن نخبه‌ها در پیش‌بینی این بود که نرخ پیشرفت علم و تکنولوژی را بسیار کم در نظر گرفته بودند. به‌طور نمونه، اکثر آن‌ها به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند که در آینده کشتی‌های هوایی وجود خواهد داشت که دریای اتلانتیک را عبور کنند، اما آن‌ها فکر می‌کردند که این کشتی‌های هوایی به‌صورت بالُن خواهند بود. و در مورد سیستم پستی امریکا گفته بودند که توسط اسپ حمل‌ونقل خواهد نمود، حتا در ۱۰۰ سال آینده.
بی‌اهمیتی علم و نوآوری دامنه‌ی درازی داشته است: چنانچه چارلز دویل کمیسیونر در سال ۱۸۹۹ گفته بود: «هرآن چیزی که قابل کشف است ، تا حالا کشف شده است». یا مثلا توماس واتسون از اعضای برجسته‌ی IBM آی بی ام در سال ۱۹۴۳ گفته بود «به نظرم بازار جهانی برای ۵ کامپیوتر وجود دارد». رسانه‌ها نیز از این بی‌اهمیتی علم بی‌تاثیر نماندند، چنانچه نیویورک تایمزدر سال ۱۹۰۳ نوشته بود: «پروژه‌ی ماشین پرواز فقط اتلاف وقت بود». این نوشته‌ی نیویورک تایمز فقط یک هفته قبل ازکشف و پرواز برادران رایت در کارولینای شمالی نشر شده بود. همچنین در ۱۹۲۰ نیویورک تایمز به انتقاد ازآقای رابرت گودارد (متخصص سیستم راکت)، کار وی را بی‌معنا و مزخرف خوانده و اضافه کرده بود که راکت در خلا نمی‌تواند حرکت کند. ۴۹ سال بعد از زمانی که اپولو ۱۱ به سطح مهتاب فرود آمد، نیویورک تایمز به اعتبار شهرتش آن مقاله را دوباره باز نشر کرد و نوشت که حالا به‌صورت قطع ثابت شد که راکت می‌تواند در خلا عمل کند، و از نشر آن خبر اظهار تاسف کرده بود.

۱.۲ فهم قوانین طبیعت
امروز بر خلاف عصر لئوناردو و ورن ما در عصر تاریکی علم زندگی نمی‌کنیم؛ در زمانی که صاعقه و امراض کار خدا پنداشته می‌شد. پیشبینی همیشه ناقص خواهد بود، اما راهی که این نقص را به حداقل برساند فهم نیرو های چهارگانه‌ی طبیعت است. هر بار که یکی از این قوه‌ها تشریح و فهمیده شده است، زندگی بشر را تغییر داده است.
اولین نیرو توسط ایسک نیوتن (اسحاق نیوتن) بیان شد (بنابر روایت غربی ها، وی این دانش را از ایرانیان مسلمان کسب کرده بود). او تشریح نمودکه اشیا توسط قوه حرکت می‌کنند نه به‌واسطه‌ی روح و یا متافیزیک. و این زمینه را برای انقلاب صنعتی و به‌خصوص جریان و حرکت قوا مهیا نمود. دومین نیرویی که شناخته شد، نیروی الکترومغناطیسی بود، زمانی که توماس ادیسن، مایکل فارادی و مکسویل برق و مغناطیس را تشریح کردند. و این زمینه‌ی انقلاب الکترونیک را مهیا نمود. سومین و چهارمین نیرو عبارت از نیروی ضعیف اتمی و نیروی قوی اتمی می‌باشند، زمانی‌که انشتین نوشت E=mc² و متعاقبا آن در سال ۱۹۳۰ دانشمندان توانستند اتم را شکاف نمایید و دریچه‌ی جدیدی را به دنیای علم باز نمودند. رمز و راز نهفته در ستاره‌گان برملا شد. امروز ما فهمی روشنی از این چهار نیرو را داریم: نیروی اول توسط تئوری نسبیت عمومی انشتین تشریح شده است و متباقی سه قوه‌ی دیگر توسط تئوری کوانتوم شرح داده شده‌اند. تئوری کوانتوم به ما فهم لیزر، ترانزیستور، دنیای دیجیتالی و شکافتن کدهای DNA دی ان‌ای را داده است.
با درنظر داشت نیروهای چهارگانه و قوانین معلوم‌الحال طبیعی سایر علوم، نظریات دانشمندان معتبر در عرصه‌ی تکنولوژِی و علم، مدل‌های نمونه‌ی اولیه از تکنولوژی و اکشافات علمی که توسط دانشمندان در عرصه‌های مختلف صورت گرفته است، پیش‌بینی آینده می‌تواند با دقت بیشتری صورت بگیرد.
تا سال ۲۱۰۰، ما قادر خواهیم بود مانند خدایان افسانه‌ای، اشیا را با قدرت تفکر خویش تسخیر نماییم. کامپیوترها به‌صورت آرام افکار ما را خواهند خواند و امیال‌مان را برآورده خواهند ساخت. ما تنها با قدرت تفکر خود قادر به حرکت اشیا خواهیم بود و با قدرت بایوتکنولوژی ما خواهیم توانست که یک بدن کاملا ایده‌آل ساخته و عمر خویش را دراز بسازیم. همچنین ما قادر خواهیم بود که اشکالی از حیات را بسازیم که هیچ‌گاهی قبلا در سطح زمین نبوده است. با قدرت نانوتکنولوژی ما قادر خواهیم بود که یک شی را بسازیم و آن را به‌شکل جدید دیگری درآوریم و… و چیزهایی را از عدم (از هیچ) بیافرینیم. سفینه‌هایی را خواهیم ساخت که بتوانند بدون سوخت فسیلی و با استفاده از انرژی خورشید به ستاره‌گان نزدیک برای اکشاف و جست‌وجو فرستاده شوند.
من یک فیزیکدان کوانتوم هستم. دنیایی که درآن زندگی می‌کنم دارای ۱۱ بعد ابرفضا می‌باشد، هر روز با معادلات و فورمول‌های جدید سروکاردارم که ابعاد تازه‌ ای از ذرات کوچکتر اتم را کشف نموده و فهم ما را نسبت به دنیای پیرامون‌مان و قوانین طبیعت گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌سازد. معادلات تئوری‌های کوانتومی که برای تشریح و بیان انفجار ستاره ‌گان و بیگ‌بنگ به‌کار می‌رود، می‌تواند آینده‌ی ما را نیز به‌گونه‌ی دیگری رقم زند.
تسخیر این‌همه قله‌های مرتفع، به‌معنای شکل دادن تمدن سیاره‌ای (مدنیت سیاره‌ی زمین) که فیزیکدانان آن را تمدن نوع ۱ نام‌گذاری کرده‌اند می‌باشد. این تمدن البته که بزرگترین تغییر در تاریخ بشریت است که تا سال ۲۱۰۰ قابل حصول بوده و محسوس‌تر از تمامی تمدن ها و تغییرات در گذشته خواهد بود. تجارت، فرهنگ، زبان ، سرگرمی، و حتی جنگ همه‌وهمه متحول شده شامل این تغییر بزرگ خواهند شد.

Post source : http://www.etilaatroz.com/

About The Author

Student of aerospace engineering

Related posts

2 Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *